29 Gru

Czym jest i jak przebiega spawanie laserowe?

Spawanie laserowe jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych i najbardziej popularnych metod spawania. Coraz częściej góruje nad np. spawaniem elektronowym, ponieważ jest bardzo efektywne i wydajne.

Na czym polega spawanie laserowe?

Polega na topieniu za pomocą wysokoenergetycznego lasera krawędzi materiału, który chce się zespawać. Spawanie może przebiegać za pomocą tworzenia jeziorka spawalniczego i z całkowitym przetopieniem złącza.

Ogromną zaletą tej metody jest to, że odkształcenia złączy są bardzo małe i po zakończeniu procesu nie jest konieczna obróbka mechaniczna spawanego materiału.

Jakie są parametry spawania laserowego?

  1. Prędkość spawania.
  2. Średnia grubość wiązki laserowej.
  3. Rodzaj i natężenie przepływu gazu ochronnego
  4. Moc wiązki światła laserowego ciągłego.
  5. Energia impulsu światła laserowego i czas trwania impulsu.

 

Jakie lasery są najczęściej wykorzystywane?

– Lasery molekularne CO2, które zapewniają ciągłą emisję.

– Lasery impulsowe z czynnym elementem krystalicznym.

 

Jakie gazy ochronne najczęściej stosuje się przy spawaniu laserowym?

Najczęściej stosuje się hel, argon, azot i oczywiście dwutlenek węgla.

Spawanie laserowe jest bardzo uniwersalne i stosuje się je do spawania wielu materiałów, między innymi stali konstrukcyjnych, duplexów, stali stopowych, stali węglowych, metali trudnotopliwych, metali aktywnych chemicznie, aluminium tytanu, niklu i magnezu.

Jeśli zależy nam na spawaniu materiałów, które mają skłonności do tworzenia struktur hartowniczych i porowatości, warto zaplanować również takie zabiegi, jak wygrzewanie (już po spawaniu), czy podgrzewanie wstępne.

Spawanie laserowe jest bardzo efektywną metodą, która jest bardzo szeroko stosowana w produkcji na masową skalę, jak również w produkcji zautomatyzowanej. Nadaje się świetnie do łączenia zarówno cienkich, jak i grubszych elementów.