Spawanie laserowe jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych i najbardziej popularnych metod spawania. Coraz częściej góruje nad np. spawaniem elektronowym, ponieważ jest bardzo efektywne i wydajne.
Na czym polega spawanie laserowe?
Polega na topieniu za pomocą wysokoenergetycznego lasera krawędzi materiału, który chce się zespawać. Spawanie może przebiegać za pomocą tworzenia jeziorka spawalniczego i z całkowitym przetopieniem złącza.
Ogromną zaletą tej metody jest to, że odkształcenia złączy są bardzo małe i po zakończeniu procesu nie jest konieczna obróbka mechaniczna spawanego materiału.
Jakie są parametry spawania laserowego?
- Prędkość spawania.
- Średnia grubość wiązki laserowej.
- Rodzaj i natężenie przepływu gazu ochronnego
- Moc wiązki światła laserowego ciągłego.
- Energia impulsu światła laserowego i czas trwania impulsu.
Jakie lasery są najczęściej wykorzystywane?
– Lasery molekularne CO2, które zapewniają ciągłą emisję.
– Lasery impulsowe z czynnym elementem krystalicznym.
Jakie gazy ochronne najczęściej stosuje się przy spawaniu laserowym?
Najczęściej stosuje się hel, argon, azot i oczywiście dwutlenek węgla.
Spawanie laserowe jest bardzo uniwersalne i stosuje się je do spawania wielu materiałów, między innymi stali konstrukcyjnych, duplexów, stali stopowych, stali węglowych, metali trudnotopliwych, metali aktywnych chemicznie, aluminium tytanu, niklu i magnezu.
Jeśli zależy nam na spawaniu materiałów, które mają skłonności do tworzenia struktur hartowniczych i porowatości, warto zaplanować również takie zabiegi, jak wygrzewanie (już po spawaniu), czy podgrzewanie wstępne.
Spawanie laserowe jest bardzo efektywną metodą, która jest bardzo szeroko stosowana w produkcji na masową skalę, jak również w produkcji zautomatyzowanej. Nadaje się świetnie do łączenia zarówno cienkich, jak i grubszych elementów.