30 Paz

MIG, TIG, MMA... czyli o metodach spawania

Najbardziej popularnym i efektywnym sposobem na łączenie metali jest współcześnie spawanie. Jest ono metodą łączenia takich materiałów jak metale (przede wszystkim stal) oraz tworzywa sztuczne. Podczas procesu spawania do materiału podstawowego zazwyczaj (choć nie zawsze) dodaje się tzw. spoiwo spawalnicze, które po stopieniu się z tym materiałem wypełnia spoinę. Metod spawania jest dużo, wyróżniamy między innymi: elektryczne, gazowe, żużlowe, w osłonie argonu, dwutlenku węgla, spawanie plazmowe, elektronowe i wiele innych. W dzisiejszym artykule skupimy się na metodach MIG, TIG oraz MMA, które wykorzystujemy w LAKOM-STAL na co dzień, do łączenia takich materiałów jak stal węglowa, nierdzewna oraz aluminium.

MIG (Metal Inert Gas) – jest metodą mającą bardzo szerokie zastosowanie w spawaniu elementów konstrukcyjnych, aluminium, magnezu, miedzi, tytanu oraz ich stopów. Polega ona na spawaniu przy pomocy łuku elektrycznego, który powstaje pomiędzy spawanym materiałem a elektrodą topliwą (jest nią drut). Łuk oraz cienki metal są ochraniane chemicznie obojętnymi gazami, takimi jak argon czy hel (są najtańsze wśród gazów szlachetnych).

Zalety:
– wysoka jakość spoin,
– bardzo wydajna metoda,
– daje możliwość spawania elementów o różnej grubości,
– daje możliwość automatyzacji,
– można jej używać do spawania we wszystkich pozycjach.

Wady:
– podczas jej stosowania istnieje duży rozprysk metalu,
– jej efekt końcowy jest silnie powiązany z umiejętnościami spawacza,
– istnieje niebezpieczeństwo zakłóceń osłony gazowej, np. przez podmuch powietrza.

TIG (Tungsten Inert Gas) – spawanie tą metodą odbywa się również przy pomocy obojętnego gazu ochronnego, czyli najczęściej argonu lub helu, który chroni spoinę oraz elektrodę przed utlenieniem. Łuk spawalniczy pomiędzy elektrodą a materiałem spawanym topi powierzchnię materiału, a elementy spawane można łączyć poprzez przetopienie rowka spawalniczego. Co ciekawe, w tej metodzie nie trzeba stosować materiału dodatkowego (chociaż można, natomiast jest on wprowadzona ręcznie, a nie za pomocą uchwytu spawalniczego, jak w przypadku metody MIG).

Zalety:
– uniwersalna metoda, można jej używać do spawania prawie wszystkich metali i stopów,
– stosowanie tej metody nie powoduje rozprysku metalu,
– daje możliwość zautomatyzowania,
– daje dużą kontrolę nad ilością ciepła i materiału dodatkowego,
– można nią spawać bardzo cienkie blachy – już od 0,5 mm.

Wady:
– jest dość powolna,
– jest mało wydajna przy grubszych elementach,
– im większe umiejętności spawacza, tym lepsza jakość gotowego produktu.

MMA (Manual Arc Welding) – jest najstarszą metodą spawania łukowego, ale także najbardziej uniwersalną. Używa się w niej elektrodę złożoną z metalowego rdzenia, który jest pokryty otuliną. Otulina pod wpływem ciepła wytwarza gazy, które tworzą atmosferę ochronną. Po zakrzepnięciu złącze pokrywa się warstwą ochronną żużla. Po całkowitym ostygnięciu usuwa się ją mechanicznie. W odróżnieniu od innych metod, w MMA elektroda ulega skróceniu.

Zalety:
– gwarantuje wysoką jakość spoin,
– można nią spawać różne rodzaje i gatunki metali oraz stopów,
– jest łatwa w obsłudze.

Wady:
– jest dość mało wydajna,
– szybkość spawania jest dość niska,
– podczas procesu wydziela się dużo gazów i dymów spawalniczych.

Połączenie wieloletniego doświadczenia z indywidualnym podejściem do klienta są w LAKOM-STAL gwarancją satysfakcji i najwyższej jakości wykonania każdego projektu. Konkurencyjne ceny oraz terminowość są naszymi mocnymi stronami. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą naszej firmy i do skorzystania z naszych usług.