27 Lut

Krawędziowe gięcie blach- na czym polega

Blachy są materiałem, który znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu, głównie w budownictwie. Stosowane są one do produkcji blachodachówki i przy budowie różnych maszyn i urządzeń.

Proces nadawania pożądanego kształtu blachom polega na stosowaniu metod obróbki, między innymi na gięciu, które polega na odkształceniu materiału bez zmiany jego przekroju poprzecznego. Gięcie blach obejmuje ich wyginanie, ale również zwijanie. Dzięki czemu można tworzyć krzywizny aż o zakresie 360 stopni.

W jaki sposób odbywa się gięcie blach?

W zależności od tego, czy proces jest wykorzystywany na skalę przemysłową, czy mniejszą, stosuje się odpowiednie metody gięcia. W skali przemysłowej najczęściej używa się CNC, czyli specjalnych urządzeń, które są sterowane komputerowo i posiadają specjalną prasę wyposażoną w komputer, który pozwala na zaplanowanie całego procesu.

Dzięki takiej automatyzacji jest możliwie stworzenie na masową skalę produktów praktycznie identycznych, które są jednocześnie identyczne lub bardzo nietypowe, co w obróbce ręcznej byłoby praktycznie niemożliwe, albo co najmniej bardzo czasochłonne i kosztowne.

Ważną zaletą procesu gięcia blach jest z pewnością to, że może on być przeprowadzany zarówno na zimno, jak i na ciepło. Warto dodać, że zależy to od grubości blachy. Cienkie blachy można i najbardziej optymalnie jest giąć na zimno, z kolei grube – na gorąco.