17 Cze

Charakterystyka pracy na hali produkcyjnej przy obróbce metali

Sektor metalowy z roku na rok zyskuje coraz większą popularność ze względu na rosnący popyt wyrobów ze stali. Branża ta zajmuje znaczące miejsce w gospodarce światowej, dostarczając wyroby ze stali innym sektorom, m.in. branży lotniczej, motoryzacyjnej, rolniczej oraz transportowej. Branża metalowa jest więc ściśle związana z innymi sektorami produkcyjnymi oraz składa się z wielu powiązanych ze sobą działów.

Charakterystyka pracy

Ze względu na złożoność procesu produkcyjnego, wyłącznie dobrze zorganizowana linia produkcyjna jest w stanie produkować precyzyjnie, wydajnie oraz efektywnie. Na typową linię produkcyjną obróbki metali przypada wiele elementów, jednak to maszyny stanowią główny punkt na hali. Najpopularniejsze i najczęściej używane to: ciągarki, giętarki, prasy, prostownice, młoty mechaniczne, walcarki, zaginarki.

Zakład obróbki mechanicznej zwykle wyposażony jest w kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt wyspecjalizowanych maszyn i stanowisk pracy, które dzielą się na sektory takie jak:

  • tłoczenie,
  • frezowanie,
  • wiercenie i dłutowanie,
  • spawanie i szlifowanie,
  • obróbka ślusarska i cięcie.

Produkcja i dystrybucja różnych rodzajów stali obecnie ma bardzo duży popyt. Napędzany jest szczególnie przez sektor budowlany, który wykonuje lekkie konstrukcje stalowe, np. hale magazynowe, rolnicze, sportowe, komercyjne. Dla stali nie ma właściwie żadnych architektonicznych ograniczeń. Dużą popularnością cieszą się również zamówienia na dedykowany sprzęt sportowy, muzyczny, elementy wystroju wnętrza czy nawet militaria kolekcjonerskie.

Zawody związane z branżą metalurgiczną

Firmy działające w szeroko rozumianej branży przemysłowej, mają dobrze rozbudowaną wewnętrzną strukturę, dzięki czemu istnieje spora hierarchia etatów. O pracę mogą starać się więc specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, posiadający odpowiednią wiedzę i wykształcenie, a także pracownicy fizyczni. Branża metalowa wyróżnia się dużą ilością miejsc pracy ze względu na swoje zróżnicowanie. Najbardziej popularne zawody związane z obróbką metali, to:

  • Projektant CAD – (Podejmuje decyzje dotyczące wyglądu produkowanych elementów oraz materiałów jakie mają zostać użyte do jego wytworzenia. By zostać projektantem CAD lub CAM potrzebna jest obsługa programów takich jak AutoCad lub Autodesk Inventor.)
  • Technolog (Ustala jak powinien wyglądać proces produkcji danych elementów oraz w jaki sposób maszyna powinna poruszać się po bryle, by uzyskać konkretny kształt. Musi więc dokładnie znać materiały wykorzystywane podczas obróbki.)
  • Operator maszyny CNC (Programuje maszynę i dostosowuje odpowiednie narzędzia oraz parametry skrawania. Dodatkowo pilnuje całego procesu wytwarzania od włożenia odpowiednich materiałów po wyjęcie uzyskanych elementów. Dba również o czystość maszyny.)
  • Operator suwnicy (Odpowiedzialny za przemieszczanie ładunków w pionie i poziomie. Obsługuje urządzenia chwytające – najczęściej jest to hak oraz sprzęt dodatkowy wykorzystywany do mocowania ładunku. Kontroluje również stan techniczny suwnicy oraz osprzętu.)

Sektor metalowy jako przyszłość wielu przemysłów

Od kilku lat można zauważyć zwiększający się popyt na wyroby ze stali. Duże zapotrzebowanie na stal spowodowane jest rosnącymi potrzebami, głównie przemysłu budowlanego, samochodowego, a także lotniczego. Potencjał rozwoju branży metalowej jest właściwie nieograniczony dlatego ma dominujące znaczenie w gospodarce światowej. Warto więc zainwestować w swoją przyszłość i wybrać zawód, który stwarza szansę do rozwoju, a także dobrze rokuje na najbliższe lata.

Tak duży popyt, generuje coraz więcej miejsc pracy dla specjalistów z tej dziedziny. Lakom-Stal jako firma z długoletnim doświadczeniem, wciąż się rozrasta i poszukuje chętnych kandydatów do pracy. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do śledzenia zakładki kariera, w której na bieżąco pojawiają się nowe oferty pracy.